توپ پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

توپ پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

حتما این روزها در باشگاه های ورزشی، در گوشه ای یا دست کسی توپ های رنگی در سایز های مختلف را دیده اید و مطمئنا کنجکاو شده اید که این توپ ها و کاربردشان چیست؟ چند سالی می شود که پای توپ ها به باشگاه ها باز شده است، که معروف به توپ پیلاتس یا توپ بدنسازی می باشد. جنسشان از PVC ارتجاع پذیر بوده، از هوا پر شده اند و قطرشان از 15 تا 120 متغییر می باشد. این توپ ها علاوه بر کاربرد در ورزش، در پزشکی نیز کاربرد دارند و در فیزیوتراپی بسیار کارآمد می باشند.
حال که در پیش زمینه مطلب، شما را با این توپ آشنا نمودیم، می خواهیم از فواید و کارآیی آن نیز برایتان صحبت کنیم، با ما همراه باشید:
اولین و نخستین فایده ای که توپ پیلاتس در ورزش دارند تقویت عضلات می باشند. عضله های شکم و بین مهره ای شما با استفاده از این توپ تقویت می شود، با انجام حرکات خاص مخصوص شکم می توانید عضله های شکم خود را تقویت نمایید.
دومین فایده این است که باعث حفظ تعادل شما می شود. به این صورت که شما را در وضعیت ناپایدار قرار می دهد و دراین شرایط شما مجبور هستید برای ثابت نگه داشتن خود روی توپ از همه اعضای بدن استفاده کرده تعادل خود را حفظ نمایید.این توپ در یوگا نیز برای تمرین حفظ تعادل به کار برده می شود، توپ پیلاتس پشتیبان خوبی برای تمرینات استقامت و انعطاف پذیری است که باعث به چالش کشیدن بدن می شود. سایز توپ در انجام تمرینات یوگا بسیار مهم است.
کمک به گردش خون در بدن از دیگر فواید توپ پیلاتس است به این دلیل که وقتی شما در حال حفظ تعادل خود بر روی توپ هستید باعث می شود گردش خون در بدن شما بیشتر جریان پیدا کند این در حالی است که وقتی یک زمان طولانی بدون تحرک پشت میز می نشینید گردش خون بدنتان به برخی نقاط مختل خواهد شد.
استفاده از توپ پیلاتس علاوه بر این مواردی که گفتیم می تواند در سوزاندن چربی بسیار موثر باشد وقتی شما از این توپ با داشتن یک برنامه بدن سازی استفاده می کنید باعث کاهش وزن چشمگیری خواهید شد. تمرین چربی سوزی که منجر به کاهش وزن شود نیاز به انجام یک ورزش کاردیو مناسب یا همان ورزش قلبی-عروقی دارد. با داشتن یک توپ پیلاتس شما می توانید تنوع تمرینات خود را بالا برده و انگیزه بیشتری برای کاهش وزن داشته باشید.
توپ پیلاتس در درمان کمر درد شما را یاری می کند، به علت نرم و فنری بودن این توپ وقتی روی آن می نشینید دائم سعی می کنید خود را در حالت متوازن قرار داده ستون فقرات خود را در بهترین روش ممکن نگه دارید و همین کار فشار از روی کمر شما را برداشته باعث سلامت ستون فقرات شما خواهد شد.
نشستن روی توپ پیلاتس باعث تحرک بیش از حد اعضای بدن شما می شود، شاید شما با خود بگویید مگر نشستن هم باعث تحرک می شود؟ بله می شود اما اگر روی یک توپ پیلاتس بنشینید، گردش خون شما به دلیل تحرک بیش از حد برای حفظ تعادل چند برابر خواهد شد و اعضای بدن شما دایم در حال تحرک می باشد.
در این مطلب به این نکته رسیدیم که اگر شما یک توپ پیلاتس در خانه داشته باشید و از برنامه تمرینی خاصی پیروی نکنید فقط کافی است یک ساعت در روز به صورت تفریحی سعی کنید روی توپ بنشینید علاوه بر این که با همان یک ساعت کلی تمرین انجام داده اید و چربی سوزی کرده اید، یک قدم برای حفظ سلامتی خود نیز بر داشته اید